|   On-line: 15 
Alkohol i substancje psychoaktywne to wrogowie seniorów
Jesteś czym co jesz – ta zasada sprawdza się co do joty, a przypadku osób starszych nabiera podwójnego znaczenia. – Dieta to jeden z zasadniczych czynników pozwalających długo cieszyć się zdrowiem i opóźniać procesy starzenia – podkreśla Monika Kowalska, dyplomowany specjalista dietetyk. – Alkohol i substancje psychoaktywne to nasi wrogowie.

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Radomia na lata 2022-2025 pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Styl życia ma ogromny wpływ na naszą kondycję, samopoczucie, najogólniej mówiąc – na nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż w 50-procentach to my sami mamy ogromny wpływ na własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo ważną pozycję w stylu życia zajmuje dieta. Nieprawidłowa jest czynnikiem ryzyka przy rozwoju wielu chorób. Prawidłowa chroni nas od wielu schorzeń. Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku seniorów.

- Należy pamiętać, że osoby starsze borykają się bardzo często z chorobami przewlekłymi jak nadciśnienie, choroby krążenia, choroby układu pokarmowego, czy cukrzyca. Jeżeli organizmowi, który nie jest już pierwszej młodości, dostarczymy dodatkowo ciężkostrawnych produktów, to nastawiamy go na wielogodzinną walkę trawienną. Jeżeli ktoś pozwala sobie dodatkowo na alkohol, czy inne używki, to sam prosi się o problemy – przekonuje Monika Kowalska.

Jak dodaje, nie bez znaczenia jest też fakt, że u osób starszych często występują choćby braki w uzębieni, co sprawia, że już na pierwszym etapie spożywania posiłków nie są one dodatkowo pogryzione, czy przeżute.

To dlatego tak ważne jest spożywanie większej liczby posiłków dziennie, za to niewielkich. Cztery, czy pięć dziennych porcji w ciągu dnia to liczba optymalna dla układu trawiennego seniora. Niezwykle ważna jest też ich jakość. Przynajmniej jeden posiłek powinien być ciepły, a wszystkie przygotowane ze świeżych produktów.

Rzecz fundamentalna – picie płynów, najlepiej wody mineralnej. – Dzienne zapotrzebowanie dla seniora powinno wynosić około dwóch litrów płynów na dobę, a w okresie letnim, zwłaszcza wtedy gdy mamy do czynienia z upałami, powinno zwiększyć się wypijanie wody do trzech litrów – podkreśla dietetyczka.

Absolutną podstawą powinny być warzywa i owoce. Jeśli osoba starsza ma problemy trawienne, to najlepiej gotować je na parze, czy nawet robić soki naturalne.

Pieczywo najlepiej jeść pełnoziarniste, polecane są także kasze i makarony. Nie można zapominać o spożywaniu kefirów i jogurtów naturalnych, czy mleka, które są doskonałym dostarczycielem, jakże potrzebnego seniorom wapnia.

Wykluczamy praktycznie jedzenie tłustego, czerwonego mięsa. Trzeba je zastąpić drobiem i rybami. Można natomiast dołożyć oleje roślinne, oliwę z oliwek, bo zawierają cenne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Zwłaszcza wśród starszych mężczyzn krąży opinia, że niewielka ilość alkoholu nie zaszkodzi, a wręcz pobudzi organizm do funkcjonowania. – Nic bardziej mylnego. Alkohol dostarczy chwilowego uczucia „euforii”, ale droga do nikąd, a raczej do choroby alkoholowej. Pamiętajmy, że alkohol to trucizna i ma wyniszczający wpływ na organizm – zapewnia Monika Kowalska. – Jeszcze gorzej jest z substancjami psychoaktywnymi, które nie dość, że niszczą organizm człowieka, to jeszcze szybko uzależniają. Trzeba o tym pamiętać.
Data: 2023-07-23 10:08:29 | Kategoria: Health_Fitness / | Odwiedzin: 1105
 

Podobnie jak w życiu "nie samym chlebem żyje człowiek" tak i my nie skupiamy się wyłącznie na sporcie. Teatr, kino, muzyka, rozrywka... także są nam bliskie. +wiecej

Kolejny duet piłkarzy w radomskiej Broni 06-07-2024
 
Kolejny udany występ Liliany Kołtun 05-07-2024
 
Aleksander Ruta coraz wyżej w Iame Euro Series 05-07-2024
 
Podwójne Mistrzostwo Polski Daniela Kwietnia 05-07-2024
 
Radomiak zgarnął triumf w wakacyjnym turnieju 04-07-2024
 
Radomiak pokonał w kolejnym sparingu Cracovię 03-07-2024
 
Martyna Kotwiła jedzie na Igrzyska Olimpijskie! 02-07-2024
 
Dobra woda, zdrowia doda 02-07-2024
 
Broń zakontraktowała pierwszych nowych piłkarzy 02-07-2024
 
Kolejny radomianin w HydroTrucku 02-07-2024
 
Wysoka frekwencja na pierwszych zajęciach Broni 01-07-2024
 
Radomiak podejmie Górnika Zabrze w piątkowy wieczór 01-07-2024
 
Kwartet przyjmujących w Czarnych Radom 01-07-2024
 
Pary półfinałowe wakacyjnego turnieju zdominowane przez ekipy Radomiaka 01-07-2024
 
Poznaliśmy ćwierćfinalistów turnieju "Z podwórka na stadiony" 28-06-2024
 Copyright 2008 - 2012 RadomSport.pl