|   On-line: 29 
Radom na szlakach ekstraklasy - niech ta historia trwa!
Dokładnie 70 lat temu radomski zespół, a byli to tenisiści stołowi Stali Radom, po raz pierwszy w historii zagościł na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Wspomnienie wydarzenia uświetniła prezentacja publikacji pt. „Radom na szlakach ekstraklasy”. Powstała on w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Radomia.

Radom i ekstraklasa to wyjątkowo pasujące do siebie słowa. W poprzednich dwóch sezonach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym występowało aż cztery drużyny z naszego miasta. Stanowiło to impuls, żeby całą historię lokalnych ekip w ekstraklasie spisać na kartach jednej publikacji. – Dla środowiska był to idealny moment, żeby upamiętnić nie tylko obecnych ekstraklasowiczów, ale przypomnieć radomianom złote lata m.in. boksu, tenisa, łucznictwa, tenisa stołowego, zapasów etc – tłumaczy Michał Podlewski, pomysłodawca projektu.

W miarę kompletowania materiału, kolejnych spotkań i rozmów z gwiazdami sportu oraz sympatykami, rodziła się również niespotykana forma publikacji. Autorom zależało na znalezieniu balansu pomiędzy dynamizmem sportu w XXI wieku a wydarzeniami historycznymi, zachowaniu równowagi pomiędzy opisami zespołów występujących na najwyższym szczeblu rozgrywkowym incydentalnie, a tymi, które reprezentują Radom na krajowych salonach przez dziesiątki lat. Właśnie dlatego tabele i tablice z wynikami zostały zastąpione żywą, często pisaną osobistym językiem narracją. Żadna z form: album, opowiadanie czy protokół meczowy, nie zdołały jej zdominować. Przyjęła postać niespotykanego dotąd przewodnika po szlakach ekstraklasy, na których radomscy sportowcy zostawili trwały ślad.

W publikacji, obok prezentacji sportowych emocji, znalazło się miejsce również na przedstawienie osób, które tworzą klimat ekstraklasowych imprez, czyli podkręcających atmosferę spikerów, sędziów, stałych bywalców loży prasowej i wreszcie radomskich cheerleaderek, które widzom uczestniczącym w ekstraklasowych wydarzeniach towarzyszą już od ponad ćwierć wieku. Koncepcja i tekst, przy merytorycznym wsparciu Sławomira Monika, Grzegorza Sieka, Jerzego Gralińskiego i Piotra Stanikowskiego są dziełem Lecha Mosiołka, Grzegorza Stępnia, Marcina Kucewicza i Michała Podlewskiego.

Całość projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Gramy Razem w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia, uzupełniają tablice, które umieszczone zostaną w większości miejsc, gdzie ekstraklasa gościła w Radomiu (m.in. przy hali i stadionie MOSiR-u, hali na Sadkowie oraz obiektach Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga). Ich treść przetłumaczona została na język angielski oraz niemiecki.

Na spotkaniu, podczas którego zaprezentowana została publikacja i tablice obok władz miasta, pomysłodawców i autorów gościli również przedstawiciele klubów obecnie występujących na najwyższych szczeblach rozgrywkowych.

Tymczasem, każdy pasjonat historii lokalnego sportu, który chciałby odebrać egzemplarz publikacji, będzie miał taką możliwość w poniedziałek, 12 lutego. W hali MOSiR-u przy ul. Narutowicza 9 autorzy oraz osoby współpracujące merytorycznie przy projekcie będą czekać na zainteresowanych w godz. 15-18. Będzie to również okazja do rozmowy na tematy związane z lokalnym sportem i jego historią.

Projekt pn. „Radom na szlakach ekstraklasy” został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia.
Data: 2024-02-08 20:09:36 | Kategoria: Inne / Pozostałe | Odwiedzin: 451
 

Podobnie jak w życiu "nie samym chlebem żyje człowiek" tak i my nie skupiamy się wyłącznie na sporcie. Teatr, kino, muzyka, rozrywka... także są nam bliskie. +wiecej

Otwarcie motocyklowego sezonu już w niedzielę 10-04-2024
 
Młody piłkarz potrzebuje naszej pomocy! 10-04-2024
 
Radomiak poznał terminy meczów z Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź 09-04-2024
 
Maciej Śliwowski trenerem Pilicy Białobrzegi 09-04-2024
 
Radomka zakończyła występy w hali RCS w tym sezonie 09-04-2024
 
Podium radomianina w Rok Cup Poland! 09-04-2024
 
Czarni pożegnali PlusLigę porażką 09-04-2024
 
Poznaliśmy pierwszych ćwierćfinalistów Mini Euro Radom 2024 08-04-2024
 
Proch Pionki poległ w Jedlni-Letnisku, liderem pozostał KS Warka [TABELA] 07-04-2024
 
KS Warka (chwilowo?) liderem Tymex Ligi Okręgowej (TABELA) 06-04-2024
 
Niespodziewana porażka Oskara Przysucha w roli gospodarza 06-04-2024
 
Pierwsze zwycięstwo Drogowca Jedlińsk w tym sezonie IV ligi 06-04-2024
 
Bolesna wpadka Pilicy Białobrzegi przed własną publicznością 06-04-2024
 
Ciężka przeprawa Broni Radom w Elblągu 06-04-2024
 
Marna zdobycz naszych ekip w Decathlon 5. Lidze 06-04-2024
 Copyright 2008 - 2012 RadomSport.pl