|   On-line: 47 
Sport strzelecki dla początkujących, czyli czego się spodziewać?
Choć sport strzelecki zawsze miał w Polsce status dyscypliny raczej niszowej, na przestrzeni lat zdołał wywalczyć sobie grono zadeklarowanych miłośników oraz pojawiających się każdego roku zainteresowanych pierwszymi krokami. Strzelectwo sportowe to szczególny sport. Wymaga celności - ta zaś jest efektem wielu innych działań i wypracowanych umiejętności. Wyjaśniamy, jak rozpocząć swoją przygodę w tej szczególnej dziedzinie, którą są konkurencje strzeleckie, jak przygotować się do wizyty na strzelnicy i co jeszcze ma znaczenie.

1. Strzelectwo sportowe - od czego zacząć naukę?

2. Konkurencje, które warto rozważyć w ramach strzelectwa sportowego

3. Sport strzelecki – dyscypliny

Ile kosztuje omawiane przez nas hobby? Wszystko zależy od tego, na jaką broń się zdecydujesz. Różne jej rodzaje oraz akcesoria są dostępne w sklepie internetowym https://rparms.pl/, gdzie można również zapoznać się z cenami i skorzystać z fachowej porady.

Strzelectwo sportowe - od czego zacząć naukę?
Każda osoba, która interesuje się strzelectwem i chciałaby przełożyć to na praktykę, powinna swoje pierwsze kroki skierować na strzelnicę. To tam możliwe jest zainicjowanie kontaktu z bezpiecznym strzelaniem, poznanie technik i porad specjalistów. W niektórych miejscach dostępne są również specjalne kursy dla osób o różnym stopniu zaawansowania. W każdym przypadku instruktor zaprezentuje adeptowi strzelectwa podstawowe umiejętności.

Osoby, które mają już pewną wiedzę i umiejętności oraz chęć związania się ze strzelectwem na dłużej, mogą rozważyć członkostwo w klubie strzeleckim. Wspólna aktywność i wymiana doświadczeń to bezcenny kapitał.
Co istotne, na strzelnicy można strzelać bez pozwolenia na broń, natomiast trzeba wylegitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wejście na strzelnicę to koszt w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, natomiast członkostwo w klubie jest zdecydowanie poważniejszym wydatkiem.

Konkurencje, które warto rozważyć w ramach strzelectwa sportowego
Rozwojem i nadzorowaniem sportu strzeleckiego w Polsce zajmuje się Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego, która jest odpowiedzialna za odgórne regulacje w tej dziedzinie. Samo strzelectwo możemy podzielić przede wszystkim na:
• strzelectwo długodystansowe - uprawiane na zawodach, przeznaczone dla profesjonalistów,
• strzelectwo westernowe - rekonstruujące normy z Dzikiego Zachodu, dla miłośników strzelectwa historycznego,
• strzelectwo sportowe - w którym dyscypliny są ustalane przez Międzynarodową Federację Sportów Strzeleckich.

Sport strzelecki – dyscypliny
Strzelectwo sportowe, którym zajmiemy się w tej chwili nieco bliżej, możemy natomiast podzielić na trzy dyscypliny: pistolet, karabin oraz strzelba gładkolufowa.

• Pistolet
Zawodnicy wykorzystujący pistolet do dyspozycji mają między innymi pistolet sportowy, pistolet pneumatyczny, pistolet szybkostrzelny czy pistolet dynamiczny. Uczestnik strzela w tym przypadku w pozycji stojącej, nie podpierając się niczym i zachowując swobodną pozycję ciała. Strzela się jedną ręką.

• Karabin
W kolejnej dyscyplinie wykorzystuje się karabin. Wyróżniamy w jej obrębie takie dyscypliny jak strzał w karabinu (karabin dowolny, karabin sportowy), strzał z 50 i 300 metrów oraz karabin pneumatyczny - strzał z 10 metrów. Uczestnik oddaje strzał z pozycji leżącej klęczącej lub stojącej.

• Strzelba gładkolufowa
Tu wykorzystywana jest broń śrutowa o kalibrze maksimum 12 mm i długości łuski nie przekraczającej 70 mm. Celem dla strzelca są rzutki, do których trafia się w ramach jednej z konkurencji: Skeet, Trap oraz Double Trap. Różnią się one sposobem dodawania strzału.

Niezależnie od tego, czy sięgniesz po pistolet pneumatyczny, pistolet sportowy czy karabin, strzelectwo sportowe oprócz dobrej zabawy niewątpliwie przyniesie z sobą także inne korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się szansa rozwoju precyzji i koncentracji, poprawa koordynacji ręka-oko oraz ciekawa, niesztampowa rywalizacja. Wiele osób uprawia strzelectwo rekreacyjnie, czerpiąc radość z czasu spędzanego na strzelnicy w towarzystwie przyjaciół i rodziny.
Data: 2024-05-17 11:56:56 | Kategoria: Inne / | Odwiedzin: 899
 

Podobnie jak w życiu "nie samym chlebem żyje człowiek" tak i my nie skupiamy się wyłącznie na sporcie. Teatr, kino, muzyka, rozrywka... także są nam bliskie. +wiecej

Marcin Pieniążek trenerem Energii Kozienice - wzmocnienia już pewne 14-06-2024
 
PIŁKARSKI ROZKŁAD JAZDY NA WEEKEND (14-16 czerwca) 14-06-2024
 
Radomiak poznał termin meczu z GKS-em Katowice 12-06-2024
 
W Broni już wiedzą, kto poprowadzi zespół w nowym sezonie 12-06-2024
 
Weronika Szlagowska nową zawodniczką MOYA Radomka 11-06-2024
 
Środkowy Czarnych kończy przygodę z siatkówką po 18 latach gry! 11-06-2024
 
Kolejny piłkarz przechodzi z Radomiaka do Wieczystej 10-06-2024
 
Radomianki w półfinałach mistrzostw Europy! 10-06-2024
 
Lisandro Semedo zamienił Radomiaka na Wieczystą 10-06-2024
 
Proch z triumfem na szczycie. Akcja spada do A klasy 09-06-2024
 
Sentymentalne pożegnanie w A klasie. Emocje na szcycie 09-06-2024
 
Ostatnie rozstrzygnięcia w radomskiej Bundeslidze 09-06-2024
 
Oskar Przysucha zostaje w IV lidze! 09-06-2024
 
Radomiak II poskromił lidera. Energia poległa w sąsiedzkim pojedynku 08-06-2024
 
Medalowe fajerwerki ekipy RLTL GGG Radom 08-06-2024
 Copyright 2008 - 2012 RadomSport.pl